logotype
Gry symulacyjne
Pionierzy energetyki
Wprowadzenie
Zarządzanie strategiczne to złożony temat wymagający kompleksowej wiedzy i umiejętności śledzenia jednocześnie wielu czynników. Gra „Pionierzy energetyki” podaje ten niełatwy temat w atrakcyjnej i przystępnej formie, pozwalając łatwo i bezboleśnie przyswoić sobie podstawowe zagadnienia i umiejętności w tym zakresie. „Pionierzy energetyki” to symulacja cyklu zarządzania biznesem na rozwijającym się rynku w perspektywie trzyletniej. Gra pokazuje funkcjonowanie przedsiębiorstwa zajmującego się dystrybucją energii „z lotu ptaka”. Dzięki tej perspektywie uczestnicy mogą docenić rolę logistyki, sprzedaży, działów technicznych, finansowych i innych w osiąganiu sukcesu przez firmę.
Fabuła gry
Na przełomie wieków coraz częstsze stawało się zastosowanie elektryczności, zaczęły powstawać pierwsze elektrownie. Do wytwarzania energii elektrycznej zastosowano również „biały węgiel”, czyli energię wodną. Wynaleziono system przesyłania prądu na duże odległości za pomocą sieci przewodów wysokiego napięcia. Wynalezienie żarówki przez Edisona spowodowało rewolucję w oświetleniu. Wiele ulic miast zostało oświetlonych latarniami elektrycznymi. W czwartym roku dwudziestego stulecia, rada miasta Warszawy powierzyła przemysłowcom niemieckim misję stworzenia pierwszej elektrowni w mieście. Rada nadzorcza inwestora zdecydowała o powołaniu trzech spółek handlowych, mających pozyskiwać klientów na terenie miasta…
Przebieg gry
Gra, którą proponujemy będzie nawiązywała swoją fabułą do okresu rewolucji przemysłowej z przełomu wieków i ówczesnej sytuacji na rynku wydobycia, produkcji i sprzedaży energii. Uczestnicy podzieleni na zespoły wcielą się w rolę spółek handlowych zajmujących się dystrybucją energii elektrycznej. Zadaniem każdej spółki będzie promocja i sprzedaż swojego produktu (energii) w kilku dzielnicach Warszawy różnym grupom odbiorców o zróżnicowanych możliwościach i oczekiwaniach. Celem gry jest zwiększanie wartości początkowej swojej spółki poprzez odpowiednie zaplanowanie i przeprowadzanie działań strategicznych swojej spółki. Na wartość spółki wpływają takie elementy jak generowane zyski, obroty ze sprzedaży ale też rozwijana w czasie gry infrastruktura, także stanowiąca majątek spółki oraz ewentualne zobowiązania finansowe, jak np. zadłużenie w banku. W trakcie gry uczestnicy postawieni zostaną przed szeregiem złożonych decyzji dotyczących budżetowania, inwestowania, wydatków sprzedażowych, zarządzania strategicznego czy nakładów na rozwój jakości. Gra podzielona będzie na cykle, na koniec których zespoły będą musiały opracować sprawozdania finansowe. Na koniec każdego cyklu trener prowadzący szkolenie przedstawi wyniki osiągnięte przez poszczególne zespoły w danym okresie czasu co pozwoli spółkom porównać swoje postępy z innymi zespołami oraz wprowadzi dodatkowy element współzawodnictwa.
Jakie będą korzyści z gry?
Uczestnicy:
  • nauczą się budowanie efektywnej strategii przewagi rynkowej nad konkurencją,
  • poznają rolę planowania i budżetowania oraz badań i analiz w osiąganiu sukcesu biznesowego,
  • będą ćwiczyć myślenie strategiczne i planowanie długoterminowe,
  • poznają specyfikę zarządzania firmą, strukturę, funkcjonowanie, naturalne konflikty,
  • posiądą podstawową wiedzę na temat budowania sprawozdań finansowych

pdf

logotype
CONTRAST BIS
tel. +48 601 458166
e-mail: marczewskitomasz@gmail.com