logotype
Gry symulacyjne
Zbroja doskonałości
Wprowadzenie
Gra symulacyjna „Zbroja doskonałości” zabiera uczestników w orientalną podróż do kraju kwitnącej wiśni, podczas której będą mogli na własnym przykładzie poznać i wypróbować metody Lean Management – filozofii szczupłego zarządzania i tworzenia wartości bez strat. Gra „Zbroja doskonałości” prezentuje i przybliża zasady eliminowania marnotrawstwa i doskonalenia działań poprzez postawienie przed jej uczestnikami nietypowego i na pierwszy rzut oka niewykonalnego zadania wykonania pełnej zbroi samuraja z jednego kawałka polipropylenowej rury. W trakcie zaledwie kilku godzin uczestnicy stosując zasady Lean Management przerobią dostarczone im skromne materiały na kompletną zbroje nie pozostawiając przy tym żadnych odpadów.
Fabuła gry
Gdy w XVI wieku w Japonii zakończył się „okres zamętu” i zwaśnione dotąd klany zostały zjednoczone pod szogunatem Tokugawa wyspiarski kraj zaznał wreszcie długo oczekiwanego spokoju. Zmagający się dotąd na niezliczonych polach bitew samuraje mogli wrócić wreszcie do domów a ich zbroje pełniły odtąd głównie funkcję strojów ceremonialnych. Nowe pancerze były lżejsze i mniej zabudowane za to co raz większe znaczenie przypisywano zdobieniom - w ten sposób powstawały unikalne dzieła sztuki łączące precyzje wykonania, wytrzymałość i oryginalną stylistykę do dzisiaj podziwiane na całym świecie. Gdy Pan Musashi Miyamoto pojawił się w waszej fabryce by złożyć zamówienie na nową zbroje jasne stało się, że będzie to zadanie nadzwyczaj wymagające. Samuraj hojnie płaci złotem, jednak wymaga najwyższej jakości i precyzji wykonania. By sprostać jego oczekiwaniom będziecie musieli podjąć współpracę i zorganizować produkcję na najwyższym poziomie.
Przebieg gry
Uczestnicy gry zostają podzieleni na grupy, z których każda wykona swoją zbroję zgodnie z dostarczoną instrukcją i w oparciu o model. Do dyspozycji uczestnicy będą mieli materiał w postaci rury polipropylenowej oraz proste ręczne narzędzia i akcesoria. Cały proces produkcji podzielony będzie na rundy przerywane sesjami instruktażowymi, podczas których uczestnicy będą dzielić się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi pojawiających się problemów, proponować usprawnienia i poznawać kolejne tematy związane z filozofią Lean Management dobierane indywidualnie do pojawiających się problemów. W każdej rundzie jedna osoba w każdym zespole wcieli się rolę Obserwatora, nie biorącego udziału w pracach, by w kolejnej rundzie wykorzystać swoje spostrzeżenia do doskonalenia działań jako Kierownik. Podczas całej gry obieg produkowanych elementów zbroi jest notowany na specjalnych arkuszach tak, by można było ocenić czas poszczególnych etapów obróbki oraz czas oczekiwania elementu na poszczególnych stanowiskach. Na koniec gry jakość i precyzja wykonania zbroi jest wnikliwie oceniana a ewentualne braki i niedoróbki powodują obniżenie wynagrodzenia wypłacanego przez samuraja zamawiającego zbroję. Sukces w grze wymaga więc nie tylko odpowiedniego tempa pracy ale też wielkiej dokładności. Wyniki osiągnięte przez poszczególne ekipy zostają na koniec porównane, by wyłonić zwycięzcę gry co stanowi dodatkową motywację do działania podczas całej symulacji. Na koniec gry wykonanezbroje zostają zaprezentowane wszystkim uczestnikom i po ocenie przekazane jako podarunek ich twórcom.
Jakie będą korzyści z gry?
Uczestnicy:
  • uzyskają syntetyczną wiedzę na temat metod ciągłego doskonalenia i podstawowych zasad Lean Management,
  • zapoznają się w praktyce ze sposobami doskonalenia działań,
  • poprzez natychmiastową informację zwrotną będą mieli możliwość szybkiego zrozumienia i przyswojenia podstawowych zasad doskonalenia działania,
  • dzięki dynamicznej i atrakcyjnej formie symulacji – zabawy będą mogli zintegrować się w zespole, podczas praktycznych i konkretnych, choć symulowanych działań produkcyjnych.

pdf

logotype
CONTRAST BIS
tel. +48 601 458166
e-mail: marczewskitomasz@gmail.com